en | sk
english version
Menu

Tradičná thajská masáž

Je pozoruhodnou syntézou jógy, ajurvédy a meditácie.

Prevádza sa na matraci na zemi, vo voľnom a pohodlnom odeve. Terapeut pracuje s energetickými dráhami a tlakovými bodmi na tele pomocou tlaku palcov, dlaní, lakťov, kolien, chodidiel a ďalšími časťami svojho tela. Kto dostáva thajskú masáž, v podstate prijíma veľa z účinkov cvičenia jógy, ako keby ju cvičil on sám /aj keď pohyby s telom realizuje masér-terapeut /.

Thajská masáž preťahuje a tonizuje svalstvo, zvyšuje funkčnú mobilitu kĺbov a šliach, súčasne zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje svalové napätie a kŕče, pomáha k urýchľovaniu látkovej výmeny, posilňuje imunitný systém, energeticky vyrovnáva fyziologické funkcie, navodzuje stav hlbokého vnútorného kľudu a má množstvo ďalších pozitívnych indikácií. Je nielen telovou ale aj dôkladnou energizujúcou masážou.

Princíp

Liečiteľské tradície Východu vychádzajú z presvedčenia, že všetky formy života vo vesmíre sú oživované prapôvodnou životnou silou. Tá cirkuluje po určitých dráhach v tele a vytvára tak sieť vitálnej životnej sily nevyhnutnej pre jeho existenciu. Podľa jógovej filozofie prebieha telom 72000 energetických dráh /sény, v čínskej medicíne sa im hovorí meridiány/, ktoré sú prepojené so 108 tlakovými bodmi /marmami/.

V thajskej masáži sa pracuje s desiatimi dráhami a trinástimi tlakovými bodmi, ktorých stimuláciou sa dá predchádzať, resp. aj zbavovať bežných zdravotných porúch, bolestí a súčasne posilňovať silný energetický tok v celom tele.

Ich uvoľnením a stimuláciou sa úplne prirodzene pomáha k eliminácii rôznych zdravotných problémov, napr. bolestiam bedrovej časti chrbtice, artritíde, bolestiam hlavy, zažívacím poruchám, menštruačným problémom, potiažam vyvolaným stresom a podobne.

Tradícia

Počiatky tradičnej thajskej masáže siahajú do Indie do doby pred 2500 rokmi, kedy sa začal šíriť budhizmus do ostatných krajín Ázie a spolu s ním aj mnohé liečiteľské metódy. V Thajsku sa tradičná Thajská masáž v priebehu storočí vyvíjala prostredníctvom buddhistických chrámov, tzv. vatov. Je pevne zakorenenou národnou tradíciou, nemá však úplne štandardizovanú formu. Rôzni majstri vyvinuli v jej rámci špecifické metódy a postupy. Viac-menej existujú však dva hlavné štýly a hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v rozdielnej technike práce s energetickými dráhami. Jeden je pomerne razantný, kladie dôraz na tlak prstov a dlaní, do ktorého masér koncentruje váhu celého tela, a druhý je skôr voľnejší a zameriava sa na jemnú techniku, ktorou masér jemne rozbrnkáva nervy pozdĺž energetických dráh, čím stimuluje ich činnosť. V súčastnej dobe sa však oba štýly v podstate zlučujú.

Dobrý masér - terapeut musí mať zažité všetky postoje a hmatové techniky a z polohy do polohy sa musí presúvať plynule s dokonalou ladnosťou. Tento kompaktný štýl sa dá naučiť a rozvíjať len vytrvalou praxou, doškoľovaním, a v žiadnom prípade sa nedá naučiť na jednom kurze.

Indikácie a účinky

Svalová sústava

Preťahuje a tonizuje svalstvo, zvyšuje jeho elasticitu, uvoľňuje svalové napätie a kŕče.

Kostrová sústava

Zvyšuje funkčnú mobilitu kĺbov a šliach, zlepšuje ich pohyblivosť. Naťahovaním rozširuje medziplatničkový priestor, čím sa okrem iného uvoľňuje a aktivuje obeh lymfatických, sinoviálnych a mozgovo-miešnych tekutín. Môže pomôcť zvrátiť degeneratívne ochorenia ako je kyfóza, lordóza a skolióza.

Krvná a obehová sústava

Zlepšuje krvný obeh bez nadmerného zaťažovania srdca, pomáha predchádzať upchávaniu ciev. Posilňovaním lokálneho krvného obehu pomáha predchádzať vzniku kŕčových žíl.

Lymfatická a obehová sústava

Aktiváciou a zrýchlením toku lymfy aktivuje a posilňuje imunitný systém, pomáha vylučovaniu toxínov, znižuje riziká trombózy. Predchádza, resp. pomáha odbúraniu už vzniknutých opuchov.     

                                                                                                                                                                                                                                                                                          
Nervová sústava

Navodzuje stav hlbokého vnútorného kľudu, uvoľňuje endorfíny, čím pomáha navodzovať pocit šťastia. Stimulovaním parasympatických nervov spomaľuje srdcový pulz, dýchanie a uvoľňuje celé telo.

Celkovo pomáha k urýchľovaniu látkovej výmeny a energeticky vyrovnáva všetky fyziologické funkcie.
 

Kontraindikácie

V niektorých prípadoch je masáž úplne vylúčená a v niektorých stačí rešpektovať tzv.ochrannú zónu alebo si dať odporučiť procedúru vhodnejšiu pri danej kontraindikácii.

Úplne vylúčená masáž

Hemofília, pooperačné stavy /do 3 mesiacov/, rakovina /najmä lymfatických uzlín/, pokiaľ vyslovene neodporučí lekár. Zápal hlbokých žíl /flebotrombóza/, reumatická artritída, tehotenstvo, neliečený vysoký krvný tlak /t.j. keď ho nemá klient pod kontrolou/, zlomeniny, osteoporóza, akútne problémy s chrbticou - t.j. zápalové alebo poúrazové stavy.

Čiastočne vylúčená (terapeut sa po vašom upozornení v dotazníku vyhne problematickým zónam)

Dislokácia, neinfekčné kožné choroby, znamienka...

PARTNER PRE CESTY NA KĽÚČParadise Travel

Ak by sa Vám zažiadalo navštíviť krajinu, v ktorej sa táto technika masáží vyvinula, odporúčame či už ako relaxačný pobyt alebo ako poznávaciu cestu.

 

PROJEKTOVÍ PARTNERI

www.paradisetravel.sk    www.jawanabytok.sk
www.7plus.sk
www.buddhabrothers.sk
www.barata.sk