en | sk
english version
Menu

Ázijské masáže a procedúry

Sme bytosti stvorené pre dotyk. Dotyk je určite najosobnejšia skúsenosť všetkých našich zmyslov.

Stále menej dotykov v západnej civilizácii, taktné držanie si odstupu, ochudobňuje naše zmysly od tak potrebného pocitu uvoľnenia. Ľudia v Ázii sa dotýkajú  každú možnú chvíľu, patrí to k ich prirodzenému spôsobu života. Masáže sú súčasťou ich najobyčajnejšieho denného rituálu od narodenia až po smrť. Aj bez znalosti anatómie väčšina ľudí v Ázii vie svojou vrodenou, generáciami dedenou a trénovanou senzibilitou nájsť problematické oblasti na tele, podľa zatvrdnutia alebo zmenenej povrchovej teploty. Vedia ich opatrne uvoľniť ťahom alebo tlakom ruky, palca, chodidla, lakťa, kolena a podporiť liečebný účinok prípadným aplikovaním čistých prírodných výťažkov z rôznych rastlín, tzv. aromaterapeutických olejov.

Je zaujímavé, že západná civilizácia vložila toľko energie a viery do čisto vedeckého liečenia, a teraz s odstupom času, ľudia aj lekári čoraz častejšie hľadajú odpovede na mnohé neriešiteľné problémy u terapeutov používajúcich overené techniky reiky, ayurvedy, kineziológie, aromaterapie, reflexológie a iných variantov liečby tradične používaných v Ázii niekoľko storočí.

Treba samozrejme uznať, že západná civilizácia a medicína priniesla svetu ničím nenahraditeľný pokrok v oblasti diagnostiky chorôb už v počiatočných štádiách a tým pádom podstatne širšiu možnosť úspešného liečenia a samozrejme množstvo liečebných riešení.

Ideálne je, keď sa všetky tieto disciplíny spájajú a s pomocou ich synergického efektu sa nám dostane kvalitnejšieho, vitálnejšieho, pohodovejšieho a vyrovnanejšieho života.

Veríme, že prostredníctvom ázijských masáží a procedúr sa dostanú dotyky späť do vášho systému zdravia, prevencie a rovnováhy vo vašom živote. Bude nám potešením naplniť nepodmienenú túžbu vášho tela po dotykoch a žasnúť nad jeho intuitívnou reakciou.

Tím Palawi

 

Indonézske masáže a procedúry

Masáž zohráva dôležitú úlohu v indonézskej kultúre. Indonézia je domovom rozličných variácii a typov masáží. Rôzne masážne štýly sú špecificky spájané s určitými rastlinami a olejmi pre rozličné druhy a účinky terapie na liečenie a omladenie. Kompletná tradičná indonézska procedúra štandardne v sebe zahŕňa masáž celého tela, ozdravujúci píling celého tela a následne zábal celého tela - obe s rôznymi ingredienciami podľa želaného efektu. Na záver je to kvetový alebo bylinkový kúpeľ a ozdravujúci nápoj so zázvorom.

Masáž je v Indonézii používaná na pestovanie tela v rôznych stupňoch života. Už v rannom veku sú bábätka a malé deti masírované kokosovým olejom zmiešaným so sladkým feniklovým a cajuput esenciálnym olejom. Počas puberty sa zmes ružového alebo jasmínového oleja s muškátovým orechom v nosnom oleji nanáša na dolnú časť brucha a chrbta na uvoľnenie menštruačných kŕčov. V dospelosti je to kráľovská liečebná procedúra mandi lulur, ako aj iné masáže a procedúry.

Pre starších je nosný olej zo zázvoru miešaný s klinčekovým olejom aplikovaný na pomoc pri prekonávaní bolestí chrbta, svalovej bolesti, problémov s členkami a únavy.

 

Balijské masáže a procedúry

Na Bali je masáž považovaná za tichú cestu ku komunikácii a približovaniu. Terapeut je vedený srdcom. Zámerom je vytvoriť harmóniu tela, mysle a duše a posilniť spojenie medzi tým, kto dáva a tým, kto prijíma.

Balijské masáže zahŕňajú strečing, dlhé ťahy, hladkanie pokožky a tlaky palcov a ostatných prstov. Masáž sa zvyčajne robí na uvoľnenie napätia, na zlepšenie krvného obehu a na vytvorenie pocitu duševnej pohody.

Už v dávnych časoch Balijci zistili, že na získanie zdravia sa musia dostatočne zamerať na rozvoj mysle a tela. Najdôležitejšia ingrediencia bálijských masáží je vnútorná Balijská cesta dávania zo srdca.

Je určená pre hyperaktívnych ľudí, ktorí hľadajú cestu ako spomaliť. Pomáha uvoľniť blokády a spazmy vo svaloch, ako aj uvoľniť nežiadúcu energiu a znovuobnoviť rovnováhu nervového systému aj pomocou zmesí esenciálnych olejov získaných extrakciou z indonézskeho korenia a kvetov.

 

Tradičná thajská masáž

Je pozoruhodnou syntézou jogy, ajurvédy a meditácie. 
Prevádza sa na matraci na zemi, vo voľnom a pohodlnom odeve. Terapeut pracuje s energetickými dráhami a tlakovými bodmi na tele pomocou tlaku palcov, dlaní, lakťov, kolien, chodidiel a ďalšími časťami svojho tela. Kto dostáva thajskú masáž, v podstate prijíma veľa z účinkov cvičenia jogy, ako keby ju cvičil on sám /aj keď pohyby s telom realizuje masér-terapeut /.

Thajská masáž preťahuje a tonizuje svalstvo, zvyšuje funkčnú mobilitu kĺbov a šliach, súčasne zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje svalové napätie a kŕče, pomáha k urýchľovaniu látkovej výmeny, posilňuje imunitný systém, energeticky vyrovnáva fyziologické funkcie, navodzuje stav hlbokého vnútorného pokoja a má množstvo ďalších pozitívnych indikácií. Je nielen telovou, ale aj dôkladnou energizujúcou masážou.

Princíp

Liečiteľské tradície Východu vychádzajú z presvedčenia, že všetky formy života vo vesmíre sú oživované prapôvodnou životnou silou. Tá cirkuluje po určitých dráhach v tele a vytvára tak sieť vitálnej životnej sily nevyhnutnej pre jeho existenciu. Podľa jogovej filozofie prebieha telom 72000 energetických dráh /sény, v čínskej medicíne sa im hovorí meridiány/, ktoré sú prepojené so 108 tlakovými bodmi /marmami/.

V thajskej masáži sa pracuje s desiatimi dráhami a trinástimi tlakovými bodmi, ktorých stimuláciou sa dá predchádzať, resp. aj zbavovať bežných zdravotných porúch, bolestí a súčasne posilňovať silný energetický tok v celom tele.

Ich uvoľnením a stimuláciou sa úplne prirodzene pomáha k eliminácii rôznych zdravotných problémov, napr. bolestiam bedrovej časti chrbtice, artritíde, bolestiam hlavy, zažívacím poruchám, menšruačným problémom, potiažam vyvolaným stresom a podobne.

Tradícia

Počiatky tradičnej thajskej masáže siahajú do Indie do doby pred 2500 rokmi, kedy sa začal šíriť budhizmus do ostatných krajín Ázie a spolu s ním aj mnohé liečiteľské metódy. V Thajsku sa tradičná Thajská masáž v priebehu storočí vyvíjala prostredníctvom budhistických chrámov, tzv. vatov. Je pevne zakorenenou národnou tradíciou, nemá však úplne štandardizovanú formu. Rôzni majstri vyvinuli v jej rámci špecifické metódy a postupy. Viac-menej existujú však dva hlavné štýly a hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v rozdielnej technike práce s energetickými dráhami. Jeden je pomerne razantný, kladie dôraz na tlak prstov a dlaní, do ktorého masér koncentruje váhu celého tela, a druhý je skôr voľnejší a zameriava sa na jemnú techniku, ktorou masér jemne rozbrnkáva nervy pozdĺž energetických dráh, čím stimuluje ich činnosť. V súčasnej dobe sa však oba štýly v podstate zlučujú.

Dobrý masér - terapeut musí mať zažité všetky postoje a hmatové techniky a z polohy do polohy sa musí presúvať plynule s dokonalou ladnosťou. Tento kompaktný štýl sa dá naučiť a rozvíjať len vytrvalou praxou, doškoľovaním a v žiadnom prípade sa nedá naučiť na jednom kurze.

Informácie o ďalších Ázijských technikách vám budeme postupne na tejto stránke dopĺňať.

© Mgr. Dagmar Neštická Ulická