en | sk
english version
Menu

Reflexológia

Reflexológia je považovaná za jednu z najlepších ciest podpory dlhodobého zdravia vnútorných orgánov a tvorí nevyhnutnú súčasť života mnohých Ázijcov.

Pôvod tejto liečby má korene buď v starovekom Grécku, alebo Indii, i keď dlhé roky je praktizovaná v Japonsku a v Číne. Nástenné maľby v egyptských hrobkách z roku 233 pred našim letopočtom hovoria o forme reflexológie v časoch faraónov. V dnešnej Ázii nájdete reflexológiu v obchodných centrách a na letiskách, ale najmä v ajurvédskych centrách a tradičných čínskych medicínskych kúpeľoch.

Reflexológia pracuje na princípe liečby tela ako celku a vychádza zo skutočnosti, že chodidlá (a dlane) sú zrkadlom alebo mapou vnútra tela. Masírovanie reflexných dráh a bodov na chodidlách povzbudzuje činnosť vnútorných orgánov, detoxikuje a uvoľňuje stres a vnútorné napätie. Energia chi je odblokovaná, čím sa umožní jej voľný prietok.

Reflexológia je odporúčaná ľuďom s akútnymi problémami a na prevenciu ochorení, na zmiernenie bolestí a zníženie napätia. Terapeut používa palce, prsty, prípadne špeciálny drevený kolík na stimulujúcu masáž a používa tlak na rôzne body na chodidlách, ktoré korešpondujú so žľazami a vnútornými orgánmi. Ak je niektorá časť tela v nerovnováhe, tlak na niektoré body môže byť mierne bolestivý a nepohodlný, ale pocit môže byť individuálny, zväčša blažený a upokojujúci.

Prechádzanie sa naboso po oblých kamienkoch suchých alebo ponorených vo vode, stimuluje plochy nôh, čo pôsobí na telo osviežujúco. Ako jemná vnútorná očista. Táto stimulácia napomáha zlepšeniu držania tela, postavenia chrbtice, a i keď to môže byť mierne nepríjemné, neskorší pocit je celkom omladzujúci.

© Mgr. Dagmar Neštická Ulická